Earthquake in Morocco: 296 deaths and 153 injures

Fas’ta Cuma günü yerel saatle 23.00 sıralarında deprem meydana geldi. Deprem Fas’ın Yüksek Atlas Dağları’nı vurdu.

İçişleri Bakanlığı, en az 296 kişinin öldüğünü, 153 kişinin de yaralandığını açıkladı. Yerel bir yetkiliye göre ölümlerin çoğu ulaşılması zor dağlık bölgelerde yaşandı.

İçişleri Bakanlığı sükunet çağrısında bulundu ve depremin Al Haouz, Ouarzazate, Marakeş, Azilal, Chichaoua ve Taroudant illerini vurduğunu söyledi.

Depremin merkez üssüne en yakın büyük şehir olan Marakeş sakinleri, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan eski şehirde bazı binaların yıkıldığını ve yerel televizyonda, parçalanmış araçların üzerinde molozların bulunduğu yıkılmış bir cami minaresinin resimlerini gösterdiğini söyledi.

Depremin merkez üssü yakınındaki Asni dağ köyü sakini Montasir Itri, buradaki evlerin çoğunun hasar gördüğünü söyledi. “Komşularımız enkaz altında ve insanlar köydeki imkanları kullanarak onları kurtarmak için yoğun çaba harcıyor” dedi.

Daha batıda, Taroudant yakınlarında öğretmen Hamid Afkar evinden kaçtığını ve ilk depremin ardından artçı sarsıntılar yaşandığını söyledi.

“Yer yaklaşık 20 saniye boyunca sarsıldı. Ben ikinci kattan aşağıya koşarken kapılar kendiliğinden açılıp kapandı” dedi.

Fas jeofizik merkezi, depremin Yüksek Atlas’ın Ighil bölgesinde 7,2 büyüklüğünde meydana geldiğini söyledi. ABD Jeolojik Araştırma Kurumu depremin büyüklüğünü 6,8 olarak belirledi ve depremin 18,5 km (11,5 mil) gibi nispeten sığ bir derinlikte olduğunu söyledi.

Küçük çiftçi köylerinin bulunduğu dağlık bir bölge olan Ighil, Marakeş’in yaklaşık 70 km (40 mil) güneybatısındadır. Deprem saat 23.00’ten hemen sonra meydana geldi

Deprem, 2004 yılında Rif’in kuzeyindeki Al Hoceima yakınlarında meydana gelen ve 600’den fazla kişinin ölümüne yol açan depremden bu yana Fas’taki en ölümcül deprem oldu.

Source
Reuters

Related Articles

Back to top button